W jaki sposób wykonuje się złocenia na wydrukach?

druk

Złocenie to jedna z popularnych technik uszlachetniania druku uznawana za technikę premium. Pozwala na stworzenie niepowtarzalnych efektów na opakowaniach, wizytówkach, okładkach książek czy folderów. Złocenie wykonuje się metodą hotstampingu, czyli uszlachetnienia złotą folią i wcześniej przygotowaną matrycą.

Dlaczego złoto?

Kolor złoty w naszej kulturze ma szczególne znaczenie. Jest kojarzony z czymś trudno dostępnym, eleganckim i jednocześnie łączony z przepychem. Złoto to symbol statusu, pożądania, obfitości i powodzenia. Wiele marek wykorzystuje kolor złoty w identyfikacji firmy, by ta kojarzona była z marką premium, po którą chętniej sięgać będą osoby średnio i bardzo zamożne.

Hotstamping, jako metoda złocenia

Hotstamping to jednak z najlepszych, ale jednocześnie najdroższych metod złocenia wydruków takich jak opakowania do gier, wizytówki, foldery, czy okładki albumów jubileuszowych. W tej technice do wykonania uszlachetnienia wykorzystuje się specjalną folię metaliczną i matrycę w kształcie elementu, który ma zostać pozłocony. Decydując się na złocenie, warto rozważyć, jaki element powinien zostać uszlachetniony. Może to być logo, imię i nazwisko autora albumu lub książki lub inny, symboliczny element, którego uszlachetnienie doda produktowi specjalnego wyrazu. Na rozgrzanej matrycy umieszcza się folię o wyciętym kształcie. Ta pod wpływem wysokiej temperatury rozgrzewa się, by po dociśnięciu formy na podłożu została sama folia z warstwą lakieru.