Najpopularniejsze gry planszowe w historii

figurki drewniane  - Najpopularniejsze gry planszowe w historii

Gry planszowe towarzyszą ludziom od bardzo dawna. Jedną z najstarszych gier planszowych jest dwuosobowy młynek. Pierwsze ślady małych plansz do młynka znajdowano w grobowcach z epoki brązu (około 3400-700 p.n.e.)! Ta gra jest znana do dziś, a swoją największą popularnością cieszyła się w epoce Średniowiecza. Ciekawostką jest także fakt, że znali ją ludzie na większości obszarów kuli ziemskiej. Ludzie od zawsze poszukiwali dla siebie ciekawych, wciągających i rozwijających procesy myślenia rozrywek, a gry planszowe odpowiadają na wszystkie te potrzeby. Dodatkowo sprzyjają procesom socjalizacji, ponieważ gramy zawsze w kilka osób. Uczą nas także jak przegrywać i jak radzić sobie z przegraną.

Nawet dzisiaj, w dobie powszechnej komputeryzacji, gry planszowe są nadal popularne, a nawet można powiedzieć, że przeżywają okres rozkwitu.

Kultowe gry planszowe

Szachy – stara gra (powstała około V wieku), której pozycja do dzisiaj nie spada na listach popularności gier planszowych. Czarne i białe figury walczące ze sobą na czarno-białej planszy to klasyka gatunku, a jednocześnie jedna z najbardziej rozwijających nasz umysł rozrywek.

Scrabble – gra powstała w 1938 roku, układanie wyrazów z rozsypanych literek jest zabawą dla ludzi w każdym wieku (od momentu, kiedy zaczniemy czytać). Rozwija spostrzegawczość, uczy łączenia liter w najróżniejsze słowa i w ten sposób poszerza zasób słownictwa graczy. Doskonała pozycja, która rewelacyjnie się sprawdzi jako rodzinna rozrywka.

Monopoly – gra powstała w 1935 roku i od tamtego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych gier na świecie! Uczy graczy przedsiębiorczości oraz jak w rozsądny sposób zarządzać pieniędzmi.

Dobble – mała gra, która składa się zaledwie z talii 55 okrągłych kart z 8 symbolami. Zadanie polega na jak najszybszym wyszukaniu jednego łączącego dwie wybrane karty symbolu, trzeba to robić jak najszybciej, aby wyprzedzić innych i wygrać. Dobble uczy refleksu i spostrzegawczości.