Kartonówki, czyli książeczki kartonowe dla najmłodszych

GettyImages 651973736 360x240 1 - Kartonówki, czyli książeczki kartonowe dla najmłodszych

Dzieci powinny mieć kontakt z książkami od najwcześniejszych chwil swojego życia. Nawet kilkumiesięczny maluch doceni kolorowe stronice książek dla dzieci pełne fascynujących obrazów. Oczywiście w przypadku najmłodszych dzieci warto sięgnąć po solidne, trwałe i całkowicie bezpieczne egzemplarze, czyli wykonane z tektury.

Kartonówki, bo tak potocznie określamy kartonowe książeczki dla dzieci, to sposób, aby pasją do literatury zarażać małego człowieka od pierwszych chwil jego życia.

Zalety książek z kartonu

Główną zaletą kartonówek jest oczywiście fakt, że zostały wykonane z kartonu. Dzięki temu są solidne, trwałe, grube i wytrzymałe. Przetrwają nawet bardzo intensywne użytkowanie, zalanie cieczą czy poplamienia jedzeniem. Dzięki temu dziecko będzie mogło wszędzie zabierać ze sobą swoją ulubioną książeczkę, a rodzice nie będą martwić się, że szybko ulegnie ona zniszczeniu.

Są one również całkowicie bezpieczne dla maluchów. Nawet podczas podgryzania, podrzucania czy innych wymyślnych zastosowań małemu czytelnikowi nic nie grozi.

Kolejną zaletą książek kartonowych jest to, że dziecko jest w stanie samodzielnie je czytać, a właściwie przeglądać. Swoimi drobnymi dłońmi jest w stanie bez problemu uchwycić i przerzucić stronę. W przypadku publikacji z cienkimi, standardowymi kartami może być to dość trudne.

Jak wybierać książeczki kartonowe dla dzieci?

Oferta książeczek kartonowych jest bardzo urozmaicona, jednak nie każda pozycja godna jest polecenia. Na szczęście jest też całkiem sporo dobrej jakości “kartonówek”, które z pewnością przypadną do gustu maluchom. Dla najmłodszych dzieci warto wybierać książeczki jak najbardziej kolorowe, z dużymi, a jednocześnie wyraźnymi i prostymi ilustracjami. Na późniejszym etapie rozwoju można wprowadzać pozycje z literami, wyrazami, a nawet pierwszymi, krótkimi opowiadaniami.

Liczy się również jakość wykonania książeczek. Warto zwrócić uwagę na producenta tekturowych książeczek dla dzieci. Wybierając sprawdzonych producentów, będziemy mieć pewność, że wyrób stworzony został z odpowiednich i niezagrażających zdrowiu dziecka materiałów. Liczy się też jakość wykonania, która ma bezpośredni wpływ nie tylko na przyjemność z przeglądania książeczki, ale przede wszystkim na jej trwałość.