Z czego powstaje karton?

Karton jest popularnym materiałem opakowaniowym. Potocznie nazywany czasem tekturą, w rzeczywistości jest od niej lżejszy. Gramatura tektury przekracza 315 g/m?, podczas gdy waga kartonu waha się od 160 do 315g/m?. Proces produkcji obu materiałów jest podobny.

Pierwszy etap wytwarzania tektury i kartonu to przygotowanie specjalnej masy papierniczej. Powstaje ona z najczęściej z makulatury oraz tzw. ścieru drzewnego, zwanego inaczej miazgą drzewną. Jest to substancja, którą uzyskuje się poprzez proces rozwłókniania mechanicznego lub chemicznego tzw. papierówki czyli drewna będącego półproduktem w przemyśle papierniczym. Do jego produkcji wykorzystuje się najczęściej drewno sosny, świerku, jodły i eukaliptusa. 

Mieszaninę makulatury i ścieru drzewnego poddaje się obróbce chemicznej i termicznej, a następnie wytwarza się z niej tzw. liner czy warstwę papierową, która może być płaska lub falista. Z takich kilku warstw (od 2 do 7 w zależności, jakiej grubości karton jest nam potrzebny) powstaje dalej powierzchnia, która jest podstawą do tworzenia różnych rodzajów kartonowych i tekturowych przedmiotów. Aby uzyskać odpowiedni kształt, poddaje się ją obróbce na wykrojniku do cięcia.

Zastosowanie kartonu

Karton ma szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Jest materiałem w pełni ekologicznym, który można poddać recyklingowi, dlatego często jest wybierany zamiast jego odpowiedników z folii czy plastiku.

Od wagi kartonu, ilości warstw papierowych i ich ułożenia zależy wytrzymałość materiału i możliwości wykorzystania go. Z cienkiego produkuje się teczki biurowe, pocztówki i różnego rodzaju opakowania kartonowe. Z grubszego ? pudełka kaszerowane lub zdobione w inny sposób, które mogą być idealnym opakowaniem prezentu lub gadżetem reklamowym. 

Rosnąca w społeczeństwie świadomość ekologiczna sprawia, że rodzice coraz częściej wybierają papierowe, kartonowe i drewniane zabawki, na przykład gry planszowe czy puzzle.

Karton przydatny bywa w gastronomii ? często wykorzystuje się go do produkcji pudełek na pizzę i na ciasta. Tektura jest używana także w druku offsetowym i fleksograficznym oraz introligatorstwie (tektura introligatorska). 

Doświadczony zespół z wieloletnią praktyką w branży
Współpracujemy z wydawnictwami z całego świata.
Gwarancja jakości na wszytskie nasze produkty
Skontaktuj się z nami aby uzyskać doradztwo w doborze materiałów i produktów dostępnych w naszej ofercie do produkcji twojego projektu.
Najnowsze technologie produkcyjne
Dzięki nowoczesnym maszynom i zgranemu zespołowi specjalistów, możemy zrealizować każdy Twój pomysł.
Media Gold Zbigniew Rzycki Mariusz Wojtas Spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w Ponikiew 159, 34-100 Wadowice, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000953661, NIP 6793175848, REGON 381588073, o wpłaconym w całości kapitale zakładowym wynoszącym 1 514 000 zł
Kontakt z nami
ul. Tadeusza Śliwiaka 53B,
30-797 Kraków
Sprzedaż Polska
Tel: +48 608 464 124
biuro@mediagold.com.pl
Wykonanie strony: Devilart