Karton jest popularnym materiałem opakowaniowym. Potocznie nazywany czasem tekturą, w rzeczywistości jest od niej lżejszy. Gramatura tektury przekracza 315 g/m?, podczas gdy waga kartonu waha się od 160 do 315g/m?. Proces produkcji obu materiałów jest podobny.
Pierwszy etap wytwarzania tektury i kartonu to przygotowanie specjalnej masy papierniczej. Powstaje ona z najczęściej z makulatury oraz tzw. ścieru drzewnego, zwanego inaczej miazgą drzewną. Jest to substancja, którą uzyskuje się poprzez proces rozwłókniania mechanicznego lub chemicznego tzw. papierówki czyli drewna będącego półproduktem w przemyśle papierniczym. Do jego produkcji wykorzystuje się najczęściej drewno sosny, świerku, jodły i eukaliptusa.
Mieszaninę makulatury i ścieru drzewnego poddaje się obróbce chemicznej i termicznej, a następnie wytwarza się z niej tzw. liner czy warstwę papierową, która może być płaska lub falista. Z takich kilku warstw (od 2 do 7 w zależności, jakiej grubości karton jest nam potrzebny) powstaje dalej powierzchnia, która jest podstawą do tworzenia różnych rodzajów kartonowych i tekturowych przedmiotów. Aby uzyskać odpowiedni kształt, poddaje się ją obróbce na wykrojniku do cięcia.
Karton ma szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Jest materiałem w pełni ekologicznym, który można poddać recyklingowi, dlatego często jest wybierany zamiast jego odpowiedników z folii czy plastiku.
Od wagi kartonu, ilości warstw papierowych i ich ułożenia zależy wytrzymałość materiału i możliwości wykorzystania go. Z cienkiego produkuje się teczki biurowe, pocztówki i różnego rodzaju opakowania kartonowe. Z grubszego ? pudełka kaszerowane lub zdobione w inny sposób, które mogą być idealnym opakowaniem prezentu lub gadżetem reklamowym.
Rosnąca w społeczeństwie świadomość ekologiczna sprawia, że rodzice coraz częściej wybierają papierowe, kartonowe i drewniane zabawki, na przykład gry planszowe czy puzzle.
Karton przydatny bywa w gastronomii ? często wykorzystuje się go do produkcji pudełek na pizzę i na ciasta. Tektura jest używana także w druku offsetowym i fleksograficznym oraz introligatorstwie (tektura introligatorska).