Opakowania kartonowe to bardzo uniwersalne propozycje, które sprawdzają się w naprawdę wielu branżach. Mimo tego, że tak naprawdę są tworzone z papieru, wyróżniają się dużą wytrzymałością. Od czego zależy ich trwałość? I co zrobić, by dodatkowo je wzmocnić? Temat ten omawiamy w naszym artykule.
Jednym z głównych czynników, który wpływa na trwałość opakowań kartonowych, a co za tym idzie na ich odporność na uszkodzenia mechaniczne i szkodliwe czynniki zewnętrzne, jest ilość warstw. Oczywiście zastosowanie ma zasada: im więcej warstw, tym większa wytrzymałość. Duże znaczenie ma również ułożenie i gęstość, czyli gramatura poszczególnych warstw. Większa gramatura oznacza większą sztywność i lepsze parametry wytrzymałościowe.
Dwa najczęściej wykorzystywane rozwiązania, które możesz spotkać w naszej ofercie, to pudełka z tektury 3- i 5-warstwowej (lite lub faliste). Duże znaczenie mają również składniki wykorzystane w danej partii opakowań oraz sposób łączenia warstw.
Praktyka pokazuje jednak, że nawet najlepiej wykonane opakowania kartonowe wymagają niekiedy dodatkowego wzmocnienia, które jeszcze bardziej poszerza możliwości ich zastosowania. Jedną z opcji jest wykorzystanie taśmy klejącej, która scala całe pudełko i zapobiega uszkodzeniom towaru. Dzięki temu poprawia ogólną wytrzymałość opakowania.
Innym ciekawym sposobem na wzmocnienie opakowań jest wykorzystanie różnego typu klejów i zszywek. Bardzo ważne jest także wykorzystanie dodatkowego wyposażenia, takiego jak np. przekładki, kratownice, czy kątowniki, które usztywniają konstrukcję, zwiększają amortyzację i stanowią ochronę dla towarów.