Od czego zależy wytrzymałość tektury?

Tektura to obecnie materiał, który stosowany jest w najróżniejszych branżach i obszarach użytkowych. Chociaż powszechnie kojarzymy ją przeważnie z materiałem, z którego wykonane są pudełka kartonowe, to jednak jej zastosowanie jest zdecydowanie szersze. Tymczasem, aby tektura mogła spełniać stawiane jej wymagania, musi być odpowiednio twarda i wytrzymała. Od czego więc w głównej mierze zależy jej wytrzymałość? Spróbujmy znaleźć dziś odpowiedź na to pytanie!

Czym w ogóle jest tektura?

Na samym początku warto przypomnieć, czym w ogóle jest tektura. W najprostszym rozumieniu można powiedzieć, że jest to bardzo gruby papier. Jednak różnica między jednym a drugim jest dość mocno wyczuwalna w wadze produktu. Właśnie dlatego tektura wykorzystywana jest do bardzo różnych zastosowań. Od materiału pakunkowego po gry planszowe, okładki czy inne akcesoria biurowe. Zastosowanie tektury jest jednak ? jak już wspomnieliśmy ? determinowane w dużej mierze wytrzymałością tego materiału. Od czego wiec ona zależy?

Wytrzymałość tektury, czyli bardzo ważna cecha materiałowa

Zaznaczyliśmy już, że różnica między papierem a tekturą uwidacznia się w wadze. Fachowo nazywa się to gramaturą, która to określa wagę metra kwadratowego tego materiału. Gramatura jest więc również istotnym czynnikiem wpływającym na wytrzymałość tektury. Zakłada się, że jeżeli tektura ma gramaturę znacznie przewyższającą poziom 200 g, to wówczas charakteryzuje się już dobrą wytrzymałością. Dla przykładu, plansze do gier planszowych mają często gramaturę 800 g.

Mówiąc o wytrzymałości tektury, ważna jest także odporność tegoż materiału na zginanie oraz rozciąganie. Podobnie jest z wytrzymałością na przebicie i uderzenia. Oceniając trwałość i wytrzymałość materiałową tektury, często przeprowadza się tak zwany test wchłaniania wody przez papier. To ważna sprawa, ponieważ wilgotność zdecydowanie wpływa na wytrzymałość tektury. Do tego oceniając jakość tego materiału, bierze się także pod uwagę siłę wiązań pomiędzy jej włóknami.

Doświadczony zespół z wieloletnią praktyką w branży
Współpracujemy z wydawnictwami z całego świata.
Gwarancja jakości na wszytskie nasze produkty
Skontaktuj się z nami aby uzyskać doradztwo w doborze materiałów i produktów dostępnych w naszej ofercie do produkcji twojego projektu.
Najnowsze technologie produkcyjne
Dzięki nowoczesnym maszynom i zgranemu zespołowi specjalistów, możemy zrealizować każdy Twój pomysł.
Media Gold Zbigniew Rzycki Mariusz Wojtas Spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w Ponikiew 159, 34-100 Wadowice, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000953661, NIP 6793175848, REGON 381588073, o wpłaconym w całości kapitale zakładowym wynoszącym 1 514 000 zł
Kontakt z nami
ul. Tadeusza Śliwiaka 53B,
30-797 Kraków
Sprzedaż Polska
Tel: +48 608 464 124
biuro@mediagold.com.pl
Wykonanie strony: Devilart