Na jakość i wytrzymałość opakowań tekturowych ma wpływ wiele czynników. Chodzi m.in. o ilość warstw, sposób wykonania, a także wykorzystane składniki, w tym przede wszystkim kleje. Aby przekonać się, czy dana tektura rzeczywiście spełnia wysokie wymagania wytrzymałościowe, przeprowadzane są różnego typu testy. O jakie badania chodzi? Temat ten omawiamy w naszym artykule.
Jednym ze sposobów na określenie jakości i wytrzymałości tektury jest Test BCT (Box Compression Test), który określa odporność na ściskanie. Na czym polega? Chodzi o ściśnięcie pustego pudełka między dwiema płytami, aż do momentu, kiedy jego ścianki ulegają załamaniu. Co ważne ściskanie sprawdzane jest pionowo, poprzecznie i podłużnie. Badaniu podlega nie sama tektura, a gotowe, uformowane pudło.
W jakim celu wykorzystywana jest ta metoda? Głównym celem jest określenie maksymalnego nacisku, który może zostać skierowany na pudło. Ma to duże znaczenie m.in. w czasie magazynowania, a także do optymalizacji kosztów produkcji opakowań.
Testy przeprowadzane w celu weryfikacji jakości opakowań tekturowych to także: