baner

Jakie są różnice między tekturą falistą a litą?

Opakowania tekturowe są wykorzystywane na bardzo szeroką skalę. Surowiec do ich produkcji dostępny jest w dwóch, głównych wariantach, czyli jako tektura falista oraz lita. Czym tak naprawdę się one różnią?

Charakterystyka tektury falistej

Nazwa tego wariantu wynika z budowy. Chodzi tutaj o pofałdowaną warstwę środkową, która korzystnie wpływa na sztywność takiego arkusza. Może mieć ona kilka warstw, od dwóch, przez trzy, aż po pięć, choć zdarza się również siedmiowarstwowa. Dzięki takiej złożonej budowie tektura falista jest solidna, ma właściwości akustyczne oraz termiczne, a także ma cechy ochronne. Dzięki temu używa się jej np. do zabezpieczania nowo położonych podłóg.

Charakterystyka tektury litej

Lita tektura produkowana jest dzięki sklejaniu kilku warstw kartonu oraz papieru. Wszystko to za pomocą solidnego, wodoodpornego kleju, który nadaje całości wytrzymałości. To najczęściej właśnie z niej tworzy się pudełka kartonowe oraz teleskopowe, a także przekładki do opakowań.

Główne różnice pomiędzy tekturą litą oraz falistą

Różnice pojawiają się już na etapie opisywania każdego z wariantów. Jest nią przede wszystkim budowa, która jednocześnie przekłada się na zastosowanie tego typu produktów. Ze sposobu produkcji wynika też to, że tektura falista jest grubsza oraz bardziej wytrzymała. Z tego też powodu używa się jej wszędzie tam, gdzie to wytrzymałość odgrywa główną rolę. Oczywiście również lita nie pozostaje bez zalet: przede wszystkim prezentuje się w sposób lekki, a także sama w sobie ma niewielki ciężar, co wpływa na koszt transportu.

Jak widać różnice pomiędzy tekturą falistą a litą są istotne. Przez to każda z nich ma też nieco inne obszary zastosowań. Obydwie są jednak bardzo potrzebne i na szeroką skalę wykorzystywane w wielu branżach.

Doświadczony zespół z wieloletnią praktyką w branży
Współpracujemy z wydawnictwami z całego świata.
Gwarancja jakości na wszytskie nasze produkty
Skontaktuj się z nami aby uzyskać doradztwo w doborze materiałów i produktów dostępnych w naszej ofercie do produkcji twojego projektu.
Najnowsze technologie produkcyjne
Dzięki nowoczesnym maszynom i zgranemu zespołowi specjalistów, możemy zrealizować każdy Twój pomysł.

Media Gold Zbigniew Rzycki Mariusz Wojtas Spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w Ponikiew 159, 34-100 Wadowice, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000953661, NIP 6793175848, REGON 381588073, o wpłaconym w całości kapitale zakładowym wynoszącym 1 514 000 zł

Kontakt z nami
ul. Tadeusza Śliwiaka 53B,
30-797 Kraków
Sprzedaż Polska
Tel: +48 608 464 124
biuro@mediagold.com.pl
Wykonanie strony: Devilart