Gry planszowe uczą. Nie ma co do tego wątpliwości. Dzięki nim można poznać smak porażki, zwycięstwa, nauczyć się zdrowych zasad rywalizacji. A czy jest możliwe, aby traktować je jako narzędzie terapeutyczne i wspomagać w ten sposób rozwój umiejętności dzieci szkolnych? Czy planszówki mogą wpłynąć na poprawę pamięci?
Gry planszowe poprawiające myślenie zwykle określane są kategorią gier na koncentrację, spostrzegawczość, czy też logiczne myślenie. Ważne, aby dobrać je do wieku użytkownika, jego potrzeb i możliwości emocjonalno-intelektualnych. Gry zbyt trudne nie będą stymulować, uczyć, rozwijać a frustrować, stresować, osłabiać wiarę we własne siły. W myśl zasady ?przede wszystkim nie szkodzić? warto chwilę pomyśleć, zanim wręczy się 4-latkowi grę, która będzie zmuszać go do ciągłego liczenia, dodawania i odejmowania elementów, w momencie, kiedy ono dopiero co opanowało liczenie np. do 10 i radzi sobie z dostrzeganiem różnic ilościowych w zakresie do 5 elementów.
Gry dla małych dzieci poprawiające pamięć będą uczyć dopasowywania elementów, układania ich w logiczne sekwencje i wzory. Co ważne w odróżnieniu od gier na telefon i gier komputerowych nie będą one uzależniać od mediów i wirtualnego świata, będą rozwijać, a nie hamować relacje społeczne. Gry komputerowe z czasem zmniejszają więzi emocjonalne z rodziną, przyjaciółmi, przyczyniają się do coraz większego zaniedbywania obowiązków rodzinnych, szkolnych a w przypadku dorosłych zawodowych.
Jeśli chcemy sami poćwiczyć pamięć warto sięgnąć po standardy takie jak Rummikub, gry karciane jak np. Czarne Historie, czy też Scrabble, bądź modna Cludeo ? gra detektywistyczna, w której trzeba odgadnąć, kto jest zbrodniarzem. Duża część gier przeznaczona do treningu umysłowego uczy też analizowania i wyciągania wniosków, co pomocne jest w życiu codziennym zarówno u dorosłych, jak i dzieci.
Media Gold Zbigniew Rzycki Mariusz Wojtas Spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w Ponikiew 159, 34-100 Wadowice, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000953661, NIP 6793175848, REGON 381588073, o wpłaconym w całości kapitale zakładowym wynoszącym 1 514 000 zł