baner

Hot-stamping a cold-stamping - podobieństwa i różnice

Hot-stamping i cold-stamping to dwie popularne metody druku stosowane w wielu branżach. Oba procesy polegają na odciskaniu wzoru na podłożu, ale różnią się sposobem, w jaki nanoszona jest grafika.

Na czym polega hot-stamping i cold-stamping?

Hot-stamping jest metodą druku, która do przeniesienia obrazu lub projektu na podłoże wykorzystuje ciepło. Proces rozpoczyna się od przyciśnięcia do powierzchni rozgrzanej matrycy. Matryca jest wykonana z metalu, zwykle z mosiądzu lub stali, a pochodzące z niej ciepło powoduje reakcję między podłożem a wybranym deseniem.

Cold-stamping jest podobny do hot-stampingu, ale zamiast ciepła wykorzystuje ciśnienie. Proces rozpoczyna się od dociśnięcia wygrawerowanej matrycy do podłoża. Tutaj również matryca jest wykonana z metalu lub tworzywa sztucznego i zawiera pożądany wzór. W czasie dociskania jej do podłoża projekt przenosi się na materiał. W przeciwieństwie do hot-stampingu, cold-stamping nie powoduje żadnej reakcji chemicznej, co decyduje o mniej trwałym połączeniu.

Obie techniki są wykorzystywane do ozdabiania opakowań kartonowych w Krakowie.

Hot-stamping i cold-stamping ? porównanie

Hot-stamping ma wiele zalet, takich jak:

  • szybszy czas produkcji dzięki wykorzystaniu ciepła,
  • bardziej żywe kolory dzięki reakcji chemicznej między podłożem a projektem,
  • trwalsze rezultaty.

Jednakże hot-stamping ma również pewne wady, takie jak wyższe koszty wynikające z użycia drogich matryc i materiałów, konieczność chłodzenia po każdym cyklu tłoczenia i potencjalne uszkodzenia z powodu użycia ciepła.

Z kolei zalety cold-stampingu to niższe koszty, krótszy czas produkcji i mniej potencjalnych uszkodzeń delikatnych podłoży. Jednak cold-stamping ma również pewne wady, takie jak mniej żywe kolory, a także niższa trwałość.

Doświadczony zespół z wieloletnią praktyką w branży
Współpracujemy z wydawnictwami z całego świata.
Gwarancja jakości na wszytskie nasze produkty
Skontaktuj się z nami aby uzyskać doradztwo w doborze materiałów i produktów dostępnych w naszej ofercie do produkcji twojego projektu.
Najnowsze technologie produkcyjne
Dzięki nowoczesnym maszynom i zgranemu zespołowi specjalistów, możemy zrealizować każdy Twój pomysł.

Media Gold Zbigniew Rzycki Mariusz Wojtas Spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w Ponikiew 159, 34-100 Wadowice, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000953661, NIP 6793175848, REGON 381588073, o wpłaconym w całości kapitale zakładowym wynoszącym 1 514 000 zł

Kontakt z nami
ul. Tadeusza Śliwiaka 53B,
30-797 Kraków
Sprzedaż Polska
Tel: +48 608 464 124
biuro@mediagold.com.pl
Wykonanie strony: Devilart