baner

Czym różni się tektura od kartonu?

W języku codziennym wykorzystujemy niektóre nazwy, jako synonimy ? niekiedy nawet w sytuacji, gdy nie oznaczają one tego samego. Przykładem może być termin "tektura" i "karton". Czym różnią się te materiały?

Różnice między tekturą a kartonem

Tektura i karton to dwa różne materiały, odmienne pod względem procesu produkcji, budowy, przeznaczenia, a nawet sposobu recyklingu. Co więc warto wiedzieć?

Karton to materiał jednowarstwowy. Z kolei tektura ma kilka warstw powstających przez sklejenie ze sobą. Wyróżniamy przede wszystkim tekturę trzywarstwową i pięciowarstwową. Fakt istnienia kilku warstw już sam w sobie świadczy o tym, że proces tworzenia tektury jest dłuższy i bardziej wymagający.

Oba materiały ? zarówno karton, jak i tektura ? są tworzone z papieru, co pozwala na ich ponowne wykorzystanie. Proces ten jest jednak łatwiejszy w przypadku kartonu. Wynika to z faktu, że jest on materiałem "czystszym" ? bez wosku, bez klejów i bez dodatkowych substancji łączących. Z kolei tektura wymaga oczyszczenia.

Parametry tektury i kartonu są podobne. Istnieją jednak pewne różnice. Karton jest materiałem jednowarstwowym, co zmniejsza jego sztywność. Na jego bazie świetnie tworzy jest jednak opakowania kartonowe. Z kolei tektura ma kilka warstw co przekłada się na jej sztywność i trwałość.

Co stosować: karton, czy tekturę?

Jaki więc materiał jest bardziej użyteczny? Wszystko zależy od tego, jakie są nasze potrzeby i w jakim celu chcemy go wykorzystać. W przypadku sytuacji, które nie wymagają dużej wytrzymałości i odporności na uszkodzenia, dobrym wyborem może okazać się jednowarstwowy karton. Jeśli jednak miejsce, w którym chcemy umieścić np. pudełko, jest narażone na szkodliwe czynniki, jedynym słusznym wyborem jest tektura ? najlepiej złożona z pięciu warstw.

Doświadczony zespół z wieloletnią praktyką w branży
Współpracujemy z wydawnictwami z całego świata.
Gwarancja jakości na wszytskie nasze produkty
Skontaktuj się z nami aby uzyskać doradztwo w doborze materiałów i produktów dostępnych w naszej ofercie do produkcji twojego projektu.
Najnowsze technologie produkcyjne
Dzięki nowoczesnym maszynom i zgranemu zespołowi specjalistów, możemy zrealizować każdy Twój pomysł.

Media Gold Zbigniew Rzycki Mariusz Wojtas Spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w Ponikiew 159, 34-100 Wadowice, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000953661, NIP 6793175848, REGON 381588073, o wpłaconym w całości kapitale zakładowym wynoszącym 1 514 000 zł

Kontakt z nami
ul. Tadeusza Śliwiaka 53B,
30-797 Kraków
Sprzedaż Polska
Tel: +48 608 464 124
biuro@mediagold.com.pl
Wykonanie strony: Devilart