flaga pl
flaga uk

Kiedy dwie dekady temu rozpoczęła się ekspansja gier komputerowych, planszówki wydawały się skazane na zapomnienie. Okazało się jednak, że przewagą gier planszowych nad komputerowymi są przede wszystkim ich funkcje społeczne, takie jak wysoka integracja grupy czy podtrzymywanie więzi rodzinnych. Gry planszowe to doskonały łącznik między pokoleniami, a także wspieranie rozwoju dzieci. Planszówki intensyfikują kontakt interpersonalny, sprzyjają socjalizacji, a jednocześnie rozwijają wyobraźnię. W dobie kultury audiowizualności gry planszowe mają do spełnienia ważną rolę: ćwiczyć pamięć, rozwijać myślenie krytyczne i dyskursywne. Niezwykle ważną ich cechą jest również walor edukacyjny, np. gra podróżnicza przemyca informacje geograficzne.

Jakie gry wybierać

Ogromnym atutem gier planszowych jest ich różnorodność. Rozróżniamy gry logiczne, ekonomiczne, strategiczne, pamięciowe, kooperacyjne czy edukacyjne. Znajdziemy także gry przygotowane dla różnych kategorii wiekowych – poczynając od dwulatków. U najmłodszych korzyści niesie już samo oglądanie i dotykanie różnych elementów – pozwala to na naukę rozróżniania kolorów i kształtów. Kiedy gry uwzględnia dopasowanie układanek, maluchy nauczą się łatwiej dostrzegać powiązania pomiędzy poszczególnymi przedmiotami. W przypadku starszych dzieci doskonałym pomysłem są gry, które pomagają w opanowaniu matematyki, ortografii czy utrwaleniu wiedzy z zakresu innych nauk. Pamiętajmy, że na naukę i rozwój nigdy nie jest zbyt późno, dlatego po gry planszowe warto sięgnąć w każdym wieku.

Nauka zasad fair play i zdrowej rywalizacji

Edukacja to nie tylko zdobywanie wiedzy, a ogólny rozwój. Gry planszowe to doskonały sposób na odebranie cennej lekcji, mówiącej że od wygranej ważniejsza jest dobra zabawa. Planszówki uczą także zasad zdrowej rywalizacji oraz radzenia sobie z przegraną. Nawet jeśli gra nie idzie po naszej myśli, to z rozgrywki wciąż możemy wyciągnąć cenną lekcję – lepsze zrozumienie zasad gry, czy obieranie lepszej taktyki.

Kategorie: Blog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *