Walor edukacyjny gier planszowych

KARAK 1 - Walor edukacyjny gier planszowych

Gry planszowe potrafią pochłonąć bez reszty osoby dorosłe, a tym bardziej dzieci. Chyba każdy z nas chociaż raz w życiu grał w szachy, warcaby, chińczyka czy scrabble – wszyscy wiemy, że czas mija wtedy nieubłaganie szybko, a zabawa sprawia wiele radości zarówno tym, którzy wygrali, jak i przegranym. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele nowych gier planszowych. Warto namówić swoje dziecko, aby odłożyło tablet lub komórkę i dało się wciągnąć w tradycyjną „analogową” grę. Dlaczego?

Zabawa czy nauka?

Z punktu widzenia dzieci gry planszowe to tylko sposób na spędzanie czasu wolnego, taki sam jak oglądanie bajek. To jednak nieprawda! Badania naukowe dowodzą, że granie w gry planszowe to nie tylko zabawa, ale też nauka i rozwój. Wszyscy wiemy, że granie w szachy uczy planowania, strategicznego myślenia, cierpliwości i logicznego myślenia. Nie inaczej jest w przypadku innych gier planszowych. Wiele z nich rozwija umiejętność szybkiego czytania, liczenia, wyobraźnię przestrzenną, czy refleks. Sporo gier związanych jest z poznawaniem geografii, historii lub ciekawostek o świecie. Niektóre gry wspierają logiczne myślenie, inne pobudzają kreatywność. Gry planszowe uczą dzieci cierpliwości, przestrzegania zasad, zabawy w grupie, a także zdrowej rywalizacji. Maluch uczy się, że przegrana nie zawsze oznacza porażkę, a wygraną trzeba przyjąć z klasą.

Czas z rodzicami

Gry planszowe najczęściej dedykowane są dla 2-4 osób. To sprawia, że może grać w nie cała rodzina. Wspólna zabawa jest często okazją do rozmów na tematy ważne i mniej ważne oraz przyswajaniem zasad panujących w domu. Ułatwienie dziecku wygranej może być też sposobem na poprawę jego pewności siebie, można też poprawić mu humor i rozwinąć jego kreatywność, umawiając się na grę bez zasad lub z oszukiwaniem. Reguły gier planszowych często nawiązują do zasad panujących w rzeczywistości, maluchom łatwiej jest więc przyswoić różnego rodzaju zakazy, nakazy i reguły. Reasumując, gry planszowe pozwalają zbliżyć się członkom rodziny do siebie i mają pozytywny wpływ na rozwój dziecka w wielu aspektach.