W jakim celu stosuje się lakiery dyspersyjne?

drukowanie

Poligrafia to branża, w której wykorzystuje się wiele substancji. W zależności od kontekstu przydają się jedne bądź drugie. Jednym z wykorzystywanych w tej dziedzinie środków jest lakier dyspersyjny. Ma on do siebie to, że jego celem jest zarówno utrwalenie wydrukowanych treści, jak i ochrona danej powierzchni przed różnego rodzaju uszkodzeniami.

Lakier dyspersyjny, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywany jest w procesie lakierowania. Nie jest on jednak jedyną z tego typu substancji. Oprócz niego istnieją także inne lakiery, na przykład lakier UV czy też różne lakiery olejowe. W związku z tym, że wyróżnia się różne rodzaje lakieru, można się więc domyślać, że samo lakierowanie nie ma jednej postaci. Jego przebieg oraz efekt różni się w zależności od tego, jakie występuje zapotrzebowanie

Szczególne cechy wyróżniające lakier dyspersyjny

Co wyróżnia lakier dyspersyjny na tle innych lakierów? Generalnie rzecz biorąc, jedną z jego istotnych właściwości jest spora zawartość wody, która przekracza pięćdziesiąt procent składu. Z tej przyczyny lakier dyspersyjny nazywa się też czasem lakierem wodnym. Jego szczególne właściwości powodują, że schnie on zarówno poprzez parowanie, jak i poprzez wsiąkanie.

W obrębie lakierów dyspersyjnych da się wyróżnić kilka rodzajów między innymi ze względu na typ faktury. Dwa najpopularniejsze warianty to w tym kontekście lakier błyszczący oraz lakier matowy. W zależności od sytuacji przydatna może być jedna bądź druga substancja.

Do jakich celów najczęściej stosuje się lakier dyspersyjny? Używa się go, chociażby do produkowania różnego rodzaju opakowań na artykuły żywnościowe. Ma on bowiem dwie istotne cechy, które niewątpliwie przydają się w tym kontekście – nie ma silnego zapachu, który wpływałby na przechowywaną żywność, a ponadto nadaje opakowaniu wysoce estetyczny wygląd. A wiadomo przecież, że wygląd opakowania odgrywa kluczową rolę w tym, czy ktoś zdecyduje się na zakup danego produktu, czy też się na niego nie zdecyduje.