Trening mózgu – kilka sposobów na poprawę pamięci

kobieta układająca puzzle

Współczesny świat wymaga od nas przyswajania ogromnej liczby informacji. Codziennie podejmujemy nawet do 300 mniejszych i większych decyzji, a stały kontakt z wiadomościami sprawia, że mózg pracuje na najwyższych obrotach i musi pamiętać coraz więcej danych. Jak sprawić, żeby umysł działał sprawnie i radził sobie z zapamiętaniem wszystkich ważnych informacji? Warto postawić na sposoby łączące trening mózgu i rozrywkę.

Razem lub w pojedynkę – układaj puzzle

Puzzle to sposób spędzania czasu, który w ostatnim czasie przeżywa renesans. Miłośnicy puzzli prześcigają się w układaniu skomplikowanych wzorów i obrazów oraz w liczbie ułożonych elementów. Puzzle to doskonały trening mózgu, który można wykonywać zarówno samemu, jak i w towarzystwie. To rozrywka dla indywidualistów, którzy wolą w spokoju znaleźć swój sposób na ułożenie całości, ale również dla miłośników wspólnej zabawy wśród kawałków układanki. Puzzle pozwalają ćwiczyć koncentrację, jasność myślenia i spostrzegawczość. To doskonałe rozwiązanie również dla osób z małym doświadczeniem w układaniu – można zacząć od kilkudziesięciu elementów, aby z czasem dojść do składania nawet kilku lub kilkunastu tysięcy elementów.

Gry planszowe dobre na pamięć

Różnorodne zadania, zaskakujące scenariusze i nutka rywalizacji – gry planszowe oprócz tego, że są świetną rozrywką, pomagają również w treningu mózgu. Wymagają od grających planowania, logicznego myślenia i zapamiętywania ważnych informacji, które pomogą w wygranej. To rozwiązanie dla osób w różnym wieku – począwszy od 2-3 letnich maluchów, przez nastolatki aż po dorosłych. Szeroka tematyka gier pozwala poszerzyć swoje zainteresowania lub znaleźć zupełnie nowe, ciekawe obszary, które będą wymagały od mózgu przyswojenia zupełnie nowych danych. Zarówno puzzle, jak i gry planszowe to doskonały prezent dla tych, którzy chcą ćwiczyć umysł. Wystarczy wybrać tytuł lub wzór dla siebie i do dzieła!