Specyfika usług drukarskich: hot stamping

GettyImages 637982202 360x240 1 - Specyfika usług drukarskich: hot stamping

Współcześnie usługi drukarskie są niezwykle urozmaicone i obejmują szereg rozmaitych działań pozwalających na realizację nawet najbardziej wymagających zleceń. W pracy drukarskiej wykorzystuje się wiele nowoczesnych technik, które wpływają na podnoszenie estetyki i funkcjonalności wyrobów poligraficznych. Doskonałym tego przykładem jest hot stamping, któremu poświęcony będzie ten artykuł.

Czym właściwie jest hot stamping?

Hot stamping to jedna z technik uszlachetniania druku, polegająca na tłoczeniu na gorąco. Zaliczana jest do odmian suchego drukowania, gdzie specjalne folie nanoszone są na wybraną powierzchnię pod wpływem wysokich temperatur. I to właśnie ogrzewanie jest istotną częścią tego procesu, stąd też właśnie nazwa tej metody (ang. hot, czyli gorący i stamping, czyli pieczętowanie – w wolnym tłumaczeniu).

Przy pomocy specjalnego stempla matrycowego grawerowany obraz zostaje podgrzany, a następnie przeniesiony na folię posrebrzaną lub pozłacaną. Następnie wzór może zostać przeniesiony na wybrany materiał. Firma Media Gold, zapewniająca kompleksowe usługi drukarskie, bardzo często realizuje zlecenia, w których technika hot stampingu jest wykorzystywana do wykonywania zdobień na różnorodnych opakowaniach kartonowych. Do przykładowych realizacji zaliczamy m.in. opakowania leków, okładki książek, opakowania kosmetyczne itp.

Najważniejsze zalety hot stampingu

Główną i najczęściej docenianą przez klientów zaletą hot stampingu jest wysoka estetyka zdobień wykonywanych z zastosowaniem tej metody. W praktyce jednak zapewnia ona znacznie więcej korzyści. Przede wszystkim można ją stosować na szerokim zakresie materiałów, w tym również tworzyw sztucznych. Oprócz tego zdobienia wykonane techniką hot stampingu są wyjątkowo trwałe i odporne na szereg czynników zewnętrznych. W ten sposób można wykonywać bardzo drobne szczegóły i przenosić je nawet na nierówne powierzchnie. To znacznie rozszerza zakres zastosowań i możliwości wykonawców.

Co więcej, cały proces nie jest trudny w realizacji. Oczywiście wymaga określonych umiejętności, ale osoby, które posiadają stosowną wprawę, są w stanie całkiem sprawnie wykonać wszystkie niezbędne działania. Co więcej, hot stampingu jest metodą suchą, a więc znacznie korzystniejszą dla środowiska niż inne podobne techniki.