Produkcja kartonu krok po kroku

kartony 360x240 1 - Produkcja kartonu krok po kroku

Karton to wyrób papierniczy o bardzo szerokim zastosowaniu. Powszechnie wykorzystywany jest do druku i produkcji książek kartonowych dla dzieci, okładek książkowych, gier planszowych, teczek biurowych oraz różnego rodzaju pudełek i opakowań kartonowych. Oczywiście na tym zakres jego zastosowań się nie kończy, ale zdecydowanie są to najczęściej wykorzystywane przez nas przedmioty wykonane właśnie z kartonu. I chociaż praktycznie każdego dnia po nie sięgamy w domu lub w pracy, rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, jak właściwie powstały. W tym artykule wyjaśnimy, jak właściwie produkowany jest karton.

Jak powstaje karton?

Karton powstaje najczęściej z tektury i zaliczany jest do grupy najgrubszych wyrobów papierniczych. Tektura z kolei produkowana jest przede wszystkim z makulatury oraz ścieru drzewnego. Poddawana jest odpowiedniej obróbce termicznej i chemicznej, dzięki czemu otrzymujemy jednolitą warstwę papierniczą, która następnie może być odpowiednio wykorzystana na dalszych etapach prac produkcyjnych. Finalny produkt otrzymujemy po sklejeniu ze sobą kilku warstw, zwykle od 2 do 7 w zależności od tego, jak gruby musi być katon i do czego docelowo będzie wykorzystywany. Im więcej warstw, tym będzie wykazywać większą sztywność oraz odporność na zniekształcenia. Przykładowo, pudełka kartonowe, które muszą stanowić solidne zabezpieczenie dla przechowywanych w nich zawartości, muszą być zwykle zdecydowanie grubsze od teczek biurowych.

Kiedy tektura przeznaczona do produkcji kartonu zostanie przygotowana, czeka ją jeszcze obróbka na wykrojniku do cięcia. To właśnie tutaj uzyskuje swój docelowy kształt.

Karton – tworzywo wykorzystywane przez naszą firmę

Nasza firma specjalizuje się w produkcji różnorodnych wyrobów kartonowych. Nasza oferta obejmuje m.in.:

  • tekturowe książeczki dla dzieci gwarantujące wysoką jakość i bezpieczeństwo najmłodszym czytelnikom,
  • karty do gry wykonane zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami naszych klientów,
  • puzzle i gry typu memory, które tworzone są na specjalne zamówienie zgodnie ze zrealizowanym projektem,
  • opakowania kartonowe – wyjątkowo wytrzymałe i precyzyjnie wykonane,
  • akcesoria tekturowe różnego rodzaju, znajdujące szerokie zastosowanie w biurach, urzędach czy też instytucjach publicznych.