Lakier UV a lakier dyspersyjny – co różni te metody uszlachetniania druku?

lakier uv

Uszlachetnianie, czyli poprawianie wyglądu i trwałości druku może się odbywać z zastosowaniem różnego rodzaju lakierów. Jednak wybór odpowiedniej techniki zależy tu od co najmniej kilku czynników. Wynika to chociażby z faktu, że nie każdy lakier nadaje się do wszystkiego. Dziś przyjrzymy się podstawowym różnicą, jakie występują między lakierem UV a dyspersyjnym.

Co różni te dwie metody lakierowania?

Różnic jest wiele. Zaczynając od samego zastosowania na różnego rodzaju opakowaniach. Lakier UV nakłada się na zadrukowaną powierzchnię a następnie przeprowadza się utwardzanie lampą UV. Co istotne w jego składzie znajdują się żywice i modyfikowane dodatki wzmacniające. Sprawdza się więc na różnych opakowaniach, ulotkach, katalogach, kalendarzach, czy okładkach. Z kolei lakier dyspersyjny składa się głównie z wody, co sprawia, że jest ekologiczny i można go wykorzystywać na opakowaniach produktów spożywczych. Dostępny jest w wersji błyszczącej oraz matowej, jego schnięcie odbywa się poprzez parowanie lub wsiąkanie, jednak może być stosowany jedynie na grubszych arkuszach papieru, ze względu na wysoką zawartość wody.

Lakier UV jest trwalszy, bardziej odporny i błyszczący od dyspersyjnego. W związku z tym jest rozwiązaniem bardzo chętnie stosowanym w różnych miejscach. Co istotne doskonały efekt uzyskamy również stosując papier o niższej gramaturze. Jest to rozwiązanie, które sprawia, że powierzchnia nie będzie się ścierać i będzie odpowiednio zabezpieczona.

Jaki rodzaj lakieru do uszlachetniania wybrać?

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na takie pytanie. Przede wszystkim musimy bowiem określić, do czego chcemy zastosować uszlachetnianie, jaką funkcję ma pełnić dana rzecz i jakie ma mieć właściwości. W ten sposób skutecznie ograniczymy wybór. Zastanówmy się więc, czy zależy nam na ekologicznym podejściu do projektu, czy może większe znaczenie ma uzyskanie wyższego poziomu trwałości. Każdy z tych elementów będzie ostatecznie wpływał na wybór metody, jaka zostanie zastosowana.