Jakie gry planszowe wybrać dla przedszkolaka?

gry planszowe

Gry planszowe wspomagają rozwój dzieci od najwcześniejszych lat. W zależności od stopnia złożoności zasad mogą być świetną formą zabawy nawet dla dzieci w wieku przedszkolnym. Spora ich część może być świetnym prezentem dla maluchów już w wieku 2,5-3 lat. Jakie gry wybrać dla przedszkolaka?

Czego mogą nauczyć gry planszowe małych dzieci?

W przypadku małych dzieci wybór odpowiedniej gry należy oprzeć na cel, jakim przyświecać ma spędzany przez malucha czas z grą. Jedne z nich będą bowiem wspierać rozwój umiejętności manualnych — będą to rozgrywki jednoosobowe, inne nastawione będą na naukę zachowań społecznych — skierowane będą dla 2-4 dzieci. Wybór musi być uzależniony od wieku dzieci i ich dojrzałości fizycznej, społecznej i emocjonalnej.

Małe dzieci potrzebują gier, które będą je bawić, a uczyć nowych rzeczy tylko przy okazji. Nie odwrotnie. Odwrócenie tej kolejności wywoła w dziecku frustrację, odbierze radość i chęć uczestniczenia w tego typu zabawach — może wręcz zniechęcić w granie w planszówki na dobre.

Jakie gry wybrać dla przedszkolaka?

W przypadku maluszków sprawdzą się takie gry jak wszelkiego rodzaju memorki, nauka słówek, czyli gry oparte na zadawaniu pytań dziecku i nauce odpowiedzi na nie w ramach nagrody pokonywanie kolejnych pól planszy, aż do dotarcia do mety. Dobrym pomysłem będą też różnego rodzaju przeplatanki, czy klasyczne domino, nie wspominając o grach sekwencyjnych, które polegają na układaniu określonych na obrazkach ciągów przedmiotów będących tematem gry, np. kubeczków, kosteczek, czy też zasad ubierania odzieży.

Starszaki przedszkolaki zapewne zainteresują się grami planszowymi nawiązującymi do ich zainteresowań, czy gry oparte np. na samochodach, gospodarstwie, misiach laleczkach.

Warto pamiętać, że gry dla dzieci  zawsze powinny mieć element edukacyjny, ale najważniejsze są proste, logiczne, zrozumiałe zasady. Nie mogą za bardzo wyprzedzać ich obecnego poziomu intelektualnego, gdyż przestaną wtedy być pomocą w rozwoju — stając się wręcz przeszkodą.