Jak zaprojektować grę planszową?

gra planszowa - Jak zaprojektować grę planszową?

Stworzenie własnej gry planszowej jest marzeniem wielu fanów tej formy rozrywki. Często, podczas gry w jeden z ulubionych tytułów, pojawia się myśl: czegoś tu brakuje… To jest często punktem wyjścia do stworzenia czegoś nowego, lepszego, co być może porwie tłumy. Od pomysłu zaczyna się proces projektowania gry planszowej, ale to dopiero początek drogi. Jak zatem zabrać się za tworzenie gry?

Od pomysłu wszystko się zaczyna 

Pierwszym etapem tworzenia gry planszowej jest pomysł. Zacznij od wybrania klimatu przyszłej gry. Czy będzie to fantasy, czy nowoczesne science-fiction? Gdy masz już wybraną konwencję, zastanów się nad tematem gry oraz jej celem – każda musi przecież do czegoś prowadzić. To właściwie najważniejszy etap w całym procesie projektowania gry planszowej, dlatego dobrze przemyśl swoje pomysły. Gdy już wybierzesz najlepszy, opisz go możliwie jak najprościej i najbardziej konkretnie: o czym jest gra, kto jest jej bohaterem, co gracz musi zrobić, by wygrać. Pamiętaj jednak, aby zacząć od czegoś niezbyt skomplikowanego. Nie wymyślaj zbyt wielu zasad, lepiej sprawdzi się gra prosta, ale ciekawa.

Czas na konkrety – opracowanie mechaniki 

Gdy zarys tematyki i celu już powstał, czas zastanowić się nad tym, co będzie się działo w trakcie rozgrywki. Następny krok w projektowaniu gry to wybranie mechaniki. Możesz stworzyć grę opartą o system kościany, karciany albo wymyślić coś zupełnie nowego. To najbardziej kreatywny etap tworzenia gry – od tego, co zaprojektujesz, będzie zależeć przyszła rozgrywka. 

Stwórz prototyp i testuj 

Pomysł? Jest. Klimat? Jest. Mechanika? Jest. Masz już więc wszystko, co potrzebne, by stworzyć prototyp swojej gry. Teraz czas na testowanie. Szukaj nowych możliwości, dopracowywuj poszczególne elementy, dodawaj nowe i sprawdzaj, czy rozgrywka wciąga. Możesz poprosić o pomoc znajomych. Zapytaj ich o uwagi i na ich podstawie usprawniaj rozgrywkę. Jeśli wspólnie uznacie, że gra jest ciekawa i spełnia swoją funkcję – czas na jej wydanie.