Dlaczego warto grać w gry planszowe

Pionki 300x168 1 - Dlaczego warto grać w gry planszowe

Mianem gra planszowa określa się rodzaj gry towarzyskiej, do której rozegrania konieczna jest plansza. Współcześnie gry planszowe są często osadzane fabularnie w konkretnym czasie i przestrzeni, przez co można określić je mianem symulacji. Nowoczesne gry planszowe najczęściej dzielona są na dwie kategorie, tzw. eurogry i ameritrash. W chwili obecnej największą popularnością cieszą się natomiast gry z nurtu hybrydowego łączące cechy obu kategorii. W grach planszowych spod znaku eurogier, autorzy nawiązują do starożytnych gier logicznych, starając się rezygnować w jak największym stopniu z elementów losowych. Gry typu ameritrash nie unika się dawki losowości. Niezależnie od typu, gry planszowe to doskonała rozwojowa rozrywka.

Interakcja i świat wyobraźni

Aby móc rozpocząć rozgrywkę w przypadku większości gier planszowych potrzebujemy co najmniej trzech graczy. Dzięki temu właśnie taka forma spędzania czasu wymaga od nas wchodzenia w interakcje międzyludzkie. Dodatkowym atutem jest fakt, że planszówki są dla każdego. Nie istnieją ty żadne ograniczenia wiekowe, a różnorodność tytułów i tematyki gwarantuje, że każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Gry planszowe otwierają przed nami nieograniczony świat wyobraźni, przenosząc nas do różnych rzeczywistości, w których wcielamy się w różne postaci. To doskonały trening dla wyobraźni oraz, oczywiście, kreatywnego niczym nieograniczonego myślenia.

Obudź swoje szare komórki!

W przypadku planszówek nie tylko wyobraźnia ma pole do popisu. Gry pobudzają szare komórki do działania – osoba, która nie jest zaangażowana w taką grę nie ma najmniejszych szans na końcową wygraną. Gry rozwijają logiczne myślenie – wspierają analizę i syntezę, uczą jak odczytywać fakty, zmuszają do główkowania i poszukiwania najlepszych rozwiązań. Poza tym z wielu gier można nauczyć się ciekawych rzeczy. Jeżeli gramy np. w quizy geograficzne, czy też historyczne, łatwo utrwalić wiedzę.