baner

W jaki sposób na opakowania nanosi się tekst w języku Braille'a?

Wprowadzenie języka Braille'a na opakowania produktów staje się coraz powszechniejszym rozwiązaniem, pozwalającym osobom z dysfunkcją wzroku łatwiej się porozumiewać i korzystać z różnych dóbr konsumpcyjnych.

Cel stosowania języka Braille'a na opakowaniach

Istotą stosowania języka Braille'a na opakowaniach jest zapewnienie lepszej dostępności produktów dla osób niewidomych i niedowidzących oraz wypełnienie ustawowych wymogów. W Europie obowiązuje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego 2019/904, które nakłada obowiązek oznaczania informacji o produktach w języku Braille'a. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoby dotknięte niepełnosprawnością wzroku mogą bezpiecznie i samodzielnie kupować produkty, odczytywać informacje na opakowaniach oraz łatwiej orientować się w otaczającej rzeczywistości.

Sposoby nanoszenia tekstu w języku Braille'a na opakowaniach

Na rynku istnieje wiele technologii służących do nanoszenia tekstu w języku Braille'a na opakowania, w tym na opakowania farmaceutyczne. Jednym z nich jest embossing, czyli wytłaczanie znaków na papierze czy kartonie. Druga metoda to sitodruk UV, polegający na naniesieniu farby UV, która pod wpływem promieniowania ultradźwiękowego twardnieje i tworzy wypukłe znaki. Innym sposobem jest druk 3D, umożliwiający stworzenie warstwy reliefu bezpośrednio na powierzchni opakowania. Wartość konkretnej metody zależy od potrzeb, rodzaju użytego materiału oraz efektu końcowego, który chcemy uzyskać.

Tekst Braille'a na opakowaniu ? co warto wiedzieć?

Przed zastosowaniem języka Braille'a na opakowaniach warto sprawdzić lokalne przepisy dotyczące zastosowania kodów alfabetu Braille'a. W Polsce obowiązują specyficzne rozwiązania, takie jak polski znak literowy "ę" i "ó". Dlatego też warto zawczasu dostosować tekst do lokalnej zmienności alfabetu Braille'a. 

Ważny jest także aspekt jakości tłoczenia i kształtu szeryfów ? zbyt wysokie czy za małe mogą stać się nieczytelne dla niewidomych. Ważnym elementem jest również wybór odpowiedniego materiału dla konkretnego produktu ? twardy plastik, karton czy metal ? który musi współgrać z technologią naniesienia tekstu. Planując naniesienie tekstów w języku Braille'a warto również uwzględnić rozmiar opakowania oraz informacje, które będą niezbędne albo przydatne dla użytkownika końcowego.

Doświadczony zespół z wieloletnią praktyką w branży
Współpracujemy z wydawnictwami z całego świata.
Gwarancja jakości na wszytskie nasze produkty
Skontaktuj się z nami aby uzyskać doradztwo w doborze materiałów i produktów dostępnych w naszej ofercie do produkcji twojego projektu.
Najnowsze technologie produkcyjne
Dzięki nowoczesnym maszynom i zgranemu zespołowi specjalistów, możemy zrealizować każdy Twój pomysł.

Media Gold Zbigniew Rzycki Mariusz Wojtas Spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w Ponikiew 159, 34-100 Wadowice, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000953661, NIP 6793175848, REGON 381588073, o wpłaconym w całości kapitale zakładowym wynoszącym 1 514 000 zł

Kontakt z nami
ul. Tadeusza Śliwiaka 53B,
30-797 Kraków
Sprzedaż Polska
Tel: +48 608 464 124
biuro@mediagold.com.pl
Wykonanie strony: Devilart