Różnice między drukiem fleksograficznym a offsetowym

Drukarnie na całym świecie korzystają z różnych technik druku, aby dostarczyć swoim klientom wysokiej jakości produkty. Dwa z najbardziej popularnych rodzajów druku to druk fleksograficzny i druk offsetowy.

Cechy charakterystyczne druku fleksograficznego

Druk fleksograficzny, zwany również drukiem wypukłym, to metoda druku wysokonakładowego, która jest szczególnie popularna w przemyśle opakowań. Wykorzystuje ona elastyczne płytki drukarskie, które są przymocowane do cylindrów i nanoszone na powierzchnię drukowaną za pomocą farby. Głównymi zaletami tej metody są szybkość i wydajność, co sprawia, że jest idealna dla dużych nakładów oraz możliwość drukowania na różnorodnych materiałach, takich jak folia, papier czy tektura. Dodatkowo druk fleksograficzny pozwala na uzyskanie żywych i intensywnych kolorów dzięki zastosowaniu farb o wysokim nasyceniu.

Cechy charakterystyczne druku offsetowego

Druk offsetowy to inna popularna metoda druku, która polega na przenoszeniu obrazu z płyty drukarskiej na powierzchnię drukowaną za pomocą gumowego cylindra. Ten rodzaj druku jest szczególnie ceniony za swoją precyzję i jakość reprodukcji obrazów, co sprawia, że jest idealny dla druku materiałów o wysokim poziomie detali, takich jak książki, czasopisma czy ulotki reklamowe. Druk offsetowy pozwala również na uzyskanie dużego zakresu kolorów dzięki zastosowaniu czterech podstawowych farb (CMYK), a także dodatkowych farb specjalnych, takich jak Pantone.

Różnice między drukiem fleksograficznym a offsetowym

Chociaż obie metody druku mają swoje zalety, istnieją pewne różnice, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o wyborze odpowiedniej techniki np. przy produkcji kart do gry. Po pierwsze, druk fleksograficzny jest zazwyczaj szybszy i bardziej ekonomiczny dla dużych nakładów, podczas gdy druk offsetowy daje lepszą jakość obrazów, szczególnie w przypadku materiałów o wysokim poziomie detali. Po drugie, druk fleksograficzny pozwala na drukowanie na różnorodnych materiałach i powierzchniach, co może być ograniczone w przypadku druku offsetowego. Wreszcie, różnice w używanych farbach sprawiają, że druk fleksograficzny może oferować bardziej intensywne i żywe kolory, podczas gdy druk offsetowy pozwala na większą precyzję kolorystyczną.

Doświadczony zespół z wieloletnią praktyką w branży
Współpracujemy z wydawnictwami z całego świata.
Gwarancja jakości na wszytskie nasze produkty
Skontaktuj się z nami aby uzyskać doradztwo w doborze materiałów i produktów dostępnych w naszej ofercie do produkcji twojego projektu.
Najnowsze technologie produkcyjne
Dzięki nowoczesnym maszynom i zgranemu zespołowi specjalistów, możemy zrealizować każdy Twój pomysł.

Media Gold Zbigniew Rzycki Mariusz Wojtas Spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w Ponikiew 159, 34-100 Wadowice, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000953661, NIP 6793175848, REGON 381588073, o wpłaconym w całości kapitale zakładowym wynoszącym 1 514 000 zł

Kontakt z nami
ul. Tadeusza Śliwiaka 53B,
30-797 Kraków
Sprzedaż Polska
Tel: +48 608 464 124
biuro@mediagold.com.pl
Wykonanie strony: Devilart