baner

Puzzle przez wieki

Puzzle znają chyba wszyscy. To rozrywka, która potrafi połączyć pokolenia. Polega na składaniu dużego obrazka z malutkich fragmentów o charakterystycznych kształtach. Można je zrobić samemu przez pocięcie większego obrazka na małe kawałki. Przyjemność z tego, że pod palcami powstaje na naszych oczach coś, co było wcześniej tylko małymi kawałeczkami, jest nieporównywalna do niczego innego i potrafi wciągnąć na długie godziny!

Jak to się zaczęło?

Twórcą puzzli był John Spilsbury grawer i kartograf z Londynu. Aby ułatwić naukę geografii swoim uczniom, w 1763 roku po raz pierwszy porozcinał mapy wzdłuż granic państw i kazał im dopasowywać je do siebie. Taka forma nauki przyjęła się w całej Anglii i była stosowana też w innych dziedzinach. Obok układanek edukacyjnych dla dzieci zaczęto tworzyć układanki dla dorosłych. Zazwyczaj przedstawiały one jakieś wydarzenia albo znane wtedy osoby. Poza granice Anglii puzzle rozprzestrzeniły się w XIX wieku. Zaczęto ciąć obrazki na elementy, które nie miały kształtów odwzorowujących rysunek. Coraz bardziej wymyślne kształty podnosiły poziom trudności układanek. Po raz pierwszy zastosowano piły włośnicowe do wycinania puzzli, a to pozwoliło na otrzymywanie dokładniejszych kawałków. Od początku wieku XX puzzle są wykrajane maszynowo. Ich produkcja stała się dzięki temu o wiele tańsza, co spowodowało spopularyzowanie tej rozrywki.

Największe i najmniejsze

Największe produkowane seryjnie puzzle zostały wyprodukowane przez Ravensburger i składają się z 32 256 elementów! Ważą około 17 kilogramów! Najpopularniejsze są układanki o 500, 1000 i 2000 elementach. Powstają też wersje dla najmłodszych składające się z 2 albo 4 kawałków. Zabawa w układanie ma przede wszystkim dawać satysfakcję, więc warto dobrze dopasować ilość kawałków do stopnia zaawansowania układającego. Największe puzzle świata zostały ułożone przez 1600 studentów w Wietnamie. Miały 551 232 elementów! Ten rekord zasłużył sobie na miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa. W dzisiejszych czasach powstają też puzzle o nietypowych kształtach ? kuliste albo trójwymiarowe. Dla wytrawnych fanów tej rozrywki stanowią intrygujące urozmaicenie.
Doświadczony zespół z wieloletnią praktyką w branży
Współpracujemy z wydawnictwami z całego świata.
Gwarancja jakości na wszytskie nasze produkty
Skontaktuj się z nami aby uzyskać doradztwo w doborze materiałów i produktów dostępnych w naszej ofercie do produkcji twojego projektu.
Najnowsze technologie produkcyjne
Dzięki nowoczesnym maszynom i zgranemu zespołowi specjalistów, możemy zrealizować każdy Twój pomysł.

Media Gold Zbigniew Rzycki Mariusz Wojtas Spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w Ponikiew 159, 34-100 Wadowice, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000953661, NIP 6793175848, REGON 381588073, o wpłaconym w całości kapitale zakładowym wynoszącym 1 514 000 zł

Kontakt z nami
ul. Tadeusza Śliwiaka 53B,
30-797 Kraków
Sprzedaż Polska
Tel: +48 608 464 124
biuro@mediagold.com.pl
Wykonanie strony: Devilart