Puzzle znają chyba wszyscy. To rozrywka, która potrafi połączyć pokolenia. Polega na składaniu dużego obrazka z malutkich fragmentów o charakterystycznych kształtach. Można je zrobić samemu przez pocięcie większego obrazka na małe kawałki. Przyjemność z tego, że pod palcami powstaje na naszych oczach coś, co było wcześniej tylko małymi kawałeczkami, jest nieporównywalna do niczego innego i potrafi wciągnąć na długie godziny!
Jak to się zaczęło?
Twórcą puzzli był John Spilsbury grawer i kartograf z Londynu. Aby ułatwić naukę geografii swoim uczniom, w 1763 roku po raz pierwszy porozcinał mapy wzdłuż granic państw i kazał im dopasowywać je do siebie. Taka forma nauki przyjęła się w całej Anglii i była stosowana też w innych dziedzinach. Obok układanek edukacyjnych dla dzieci zaczęto tworzyć układanki dla dorosłych. Zazwyczaj przedstawiały one jakieś wydarzenia albo znane wtedy osoby.
Poza granice Anglii puzzle rozprzestrzeniły się w XIX wieku. Zaczęto ciąć obrazki na elementy, które nie miały kształtów odwzorowujących rysunek. Coraz bardziej wymyślne kształty podnosiły poziom trudności układanek. Po raz pierwszy zastosowano piły włośnicowe do wycinania puzzli, a to pozwoliło na otrzymywanie dokładniejszych kawałków.
Od początku wieku XX puzzle są wykrajane maszynowo. Ich produkcja stała się dzięki temu o wiele tańsza, co spowodowało spopularyzowanie tej rozrywki.
Największe i najmniejsze
Największe produkowane seryjnie puzzle zostały wyprodukowane przez Ravensburger i składają się z 32 256 elementów! Ważą około 17 kilogramów! Najpopularniejsze są układanki o 500, 1000 i 2000 elementach. Powstają też wersje dla najmłodszych składające się z 2 albo 4 kawałków. Zabawa w układanie ma przede wszystkim dawać satysfakcję, więc warto dobrze dopasować ilość kawałków do stopnia zaawansowania układającego. Największe puzzle świata zostały ułożone przez 1600 studentów w Wietnamie. Miały 551 232 elementów! Ten rekord zasłużył sobie na miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa.
W dzisiejszych czasach powstają też puzzle o nietypowych kształtach ? kuliste albo trójwymiarowe. Dla wytrawnych fanów tej rozrywki stanowią intrygujące urozmaicenie.