baner

Historia gier planszowych część II

O popularności gier planszowych może świadczyć fakt, że znaleźć je można w wielu sklepach. Istnieją również takie, które nastawione są jedynie na rozprowadzanie planszówek, a nawet produkowaniem gier planszowych na zamówienie. Taka gra może być zaprojektowana zgodnie z naszym pomysłem. Rozrywka towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Każdy jej potrzebował, a więc ludzie wymyślali przeróżne zajęcia i gry, który wprowadzały radość oraz wypełniały wolny czas.  Miejscem powstania gier planszowych była prawdopodobnie Mezopotamia. Jednakże inne cywilizacje również chętnie sięgały po planszówki. Gry wyścigowe znane ze starożytnego Egiptu i Mezopotamii uważa się za prekursorów późniejszych gier takich jak hinduskie ?parcheesi? z XVI w, czy klasyczny Chińczyk.

Grecja i Rzym

Gry losowe oraz gry w kości były bardzo popularne w starożytnej Grecji i Rzymie. Z czasem dokładano do nich coraz więcej elementów taktycznych strategicznych, które wpływały na szybką popularność nowej gry. Jednym z najważniejszych przykładów gry, w której połączone elementy strategiczne oraz zrządzenie losu w wyniku rzutu kostką był ?Ludus duodecym scriptorum? oraz ?Alea?. Warto również wspomnieć o innej rzymskiej grze ? Tabula Lusoria, która jest odmianą znanej gry kółko i krzyżyk. Rozgrywa się ją na planszy kołowej, w związku z tym należy do ciekawszych z gatunku ?trzy w rzędzie?.

Późniejszy rozwój gier planszowych

Uważa się, że zarówno ?Ludus duodecym scriptorum?, jak i ?Alea? są przodkami nowoczesnego tryktaka. Kości były najprawdopodobniej integralną częścią tych gier, ale z biegiem czasu pojawiły się nowe planszówki, w których nie używało się już kości. Przykładami są pochodząca ze średniowiecza chińska gra ?Go?, szachy z Indii, czy też warcaby z południowej Francji. Przez wiele lat gry planszowe były zarezerwowane jedynie dla wyższych klas społecznych. Było tak aż do drugiej połowy XIX wieku, kiedy coraz więcej ludzi w Europie i Ameryce zaczęło dysponować zarówno czasem, jak i środkami na zakup gier. Nowe gry i pomysły rodziły się na kanwie aktualnych wydarzeń. W ten sposób na przełomie XIX i XX wieku w Niemczech i Francji pojawiły się realistyczne gry strategiczne. Na początku XX wieku w Ameryce pojawiła się również kultowa gra ?Monopoly?.
Doświadczony zespół z wieloletnią praktyką w branży
Współpracujemy z wydawnictwami z całego świata.
Gwarancja jakości na wszytskie nasze produkty
Skontaktuj się z nami aby uzyskać doradztwo w doborze materiałów i produktów dostępnych w naszej ofercie do produkcji twojego projektu.
Najnowsze technologie produkcyjne
Dzięki nowoczesnym maszynom i zgranemu zespołowi specjalistów, możemy zrealizować każdy Twój pomysł.

Media Gold Zbigniew Rzycki Mariusz Wojtas Spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w Ponikiew 159, 34-100 Wadowice, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000953661, NIP 6793175848, REGON 381588073, o wpłaconym w całości kapitale zakładowym wynoszącym 1 514 000 zł

Kontakt z nami
ul. Tadeusza Śliwiaka 53B,
30-797 Kraków
Sprzedaż Polska
Tel: +48 608 464 124
biuro@mediagold.com.pl
Wykonanie strony: Devilart