Historia gier planszowych część I
Współcześnie gry planszowe są bardzo modne. Znajdziemy je nie tylko na domowych półkach, gdzie mają zapewnić rozrywkę rodzinie i znajomym, ale również w kawiarniach, pubach czy nawet w parkach. Renesans swojej popularności zawdzięczają całemu szeregowi zajęć. Integrują, rozwijają wyobraźnię, umiejętność logicznego myślenia i refleks. Zalety gier planszowych znane są od wieków. Ale kiedy i jak to się zaczęło?
Spróbujemy opowiedzieć historię gier planszowych. Historia rozwoju gier planszowych jest niezwykle ciekawa, ponieważ te współczesne w dużym stopniu nawiązują do starożytnych. Dzieje się tak w przypadku tych z gatunku eurogier. Nawiązują one do starożytnych gier logicznych. A ich twórcy starają się w największym stopniu rezygnować z elementów losowych. W opozycji do eurogier stoją ameritrash. Charakteryzują się dużym osadzeniem w fabule budującym wrażenie realizmu. Twórcy w tym wypadku nie unikają losowości.
Co było najpierw ? królewska gra z UR
Gra z Ur, nazywana jest także grą na dwudziestu kwadratach. Była ona popularna prawie 5000 lat temu w Mezopotamii. Jeden z najstarszych kompletów gry z Ur został odnaleziony w grobowcach królewskich i pochodził z około 2600 roku p.n.e. W najstarszej planszówce każdy z gracy miał po pięć pionków, które musiał przesunąć na koniec planszy. By wejść na planszę należało wykonać specjalny rzut kostką. Zaskakującego odkrycia dokonano równie podczas wykopalisk w południowo-wschodniej Turcji. W jednym z grobowców znaleziono kamienne pionki. Podobne elementy znaleziono w Syrii i Iraku.
Egipt także grał!
Najstarszą grą Egiptu jest natomiast senet. Powstał najprawdopodobniej podczas panowania III dynastii Starego Państwa, czyli w latach 2686-2613 p.n.e. Grę tę można nazwać egalitarną ? grali wszyscy bogaci, klasa średni i ci najbiedniejsi. Pionki do seneta były rzeźbione na kształt zwierząt. Mogły być wykonane z najdroższych materiałów jak kość słoniowa, terakota, alabaster, ale również ze zwykłego drewna. Gra opisywana jest w najstarszych hieroglifach, natomiast pionki i plansze znaleziono w 40 grobowcach egipskich.