5 najważniejszych cech dobrego opakowania

kartony - 5 najważniejszych cech dobrego opakowania

Do doboru i jakości wykonania opakowań podchodzi się z równym zaangażowaniem co do produkcji samych wyrobów, które mają zostać w nich umieszczone. Opakowania spełniają szereg istotnych funkcji – ochronnych, promocyjnych, informacyjnych itd. W tym artykule podpowiadamy, jakie są najważniejsze cechy, które powinny wyróżniać każdego dobre opakowanie.

  • Bezpieczne dla przechowywanego produktu. Chociaż często wydaje nam się, że opakowanie powinno przede wszystkim wyróżniać się wysoką estetyką, aby zachęcić potencjalnego klienta do zakupu, to jednak walory wizualne nie są tutaj kluczową kwestią. Opakowania przede wszystkim zapewniają dodatkową ochronę dla zawartości. Dlatego też bardzo ważne jest, aby opakowanie było tak skonstruowane, aby w pierwszej kolejności gwarantować bezpieczeństwo produktom znajdującym się w środku. Jest to szczególnie ważne w przypadku farmaceutyków i kosmetyków, dlatego podczas wyboru producenta opakowań warto zwrócić uwagę nie tylko na renomę danej firmy, ale i inne ważne kwestie, takie jak wyposażenie parku maszynowego. Bardzo ważny jest także dobór odpowiednich surowców, z których produkowane są opakowania.
  • Zapewnia wygodny dostęp do zawartości. Opakowanie musi zapewniać wygodny dostęp do zawartości, dlatego trzeba zwrócić uwagę na to, aby otwieranie było jak najbardziej komfortowe i nie sprawiało użytkownikom problemów.
  • Możliwość łatwego składania opakowania oraz transportu. Zdecydowana większość produktów, zanim trafi w ręce docelowego konsumenta, musi przebyć pewną drogę. Każdy profesjonalny producent opakowań zwraca więc uwagę na to, aby gotowe wyroby umożliwiały łatwe składanie oraz transportu. Oczywiście pod tym względem opakowania kartonowe nie mają sobie równych. Wydrukowane, sklejone i złożone na płasko kartony mogą być przewożone różnymi środkami transportu i nie zajmują przy tym zbyt dużo miejsca. Dodatkowo są bardzo lekkie, więc nie wpływają zbytnio na wagę produktu.
  • Pozwala na umieszczenie cennych informacji. W przypadku bardzo wielu produktów, takich jak np. kosmetyki czy farmaceutyki, na opakowaniu należy umieścić szereg istotnych dla konsumenta informacji. Informacje te mogą być umieszczone właśnie na opakowaniu. Pudełka kartonowe nadają się do tego doskonale, ponieważ można nich wydrukować dowolne teksty oraz grafiki.
  • Podnosi walory estetyczne produktu. Chociaż na początku wspomnieliśmy, że kwestie estetyki nie są najważniejsze w przypadku opakowań, które mają przede wszystkim spełniać funkcje ochronne, to jednak nie należy zapominać, że warstwa wizualna też ma swoje znaczenie.